2014-2015

Silver Skate pääsiäisenä Kuopiossa oli tämänkin kauden viimeinen kisa keuruulaisilla.

 

Saran mitalivauhti jatkui: hopeaa Taitajat 2001-2003 sarjassa. ONNEA!

 

Helmi nappasi pronssipytyn samassa sarjassa. ONNEA!

 

Meri luisteli hyvin, aamutuimaiset tuomarit olivat kitsaita tänä vuonna:-)

 

Springs B girls

1. Emma TYNJÄ HTK,  47,50
2. Venla SANERI NTL,  45,75
3. Oona KAUPPINEN, LeTal,  44,50
21.Meri MÄKELÄINEN, KeupaHT,  23,00
 
22 kilpailijaa

 

Starlets 2001-2003

1. Sara BÖÖS LeTal, 51,75
2. Sara SYRJÄ KeupaHT, 46,25
3. Helmi VIRTANEN KeupaHT,  38,50
 
17 kilpailijaa
 
Nina, Kiia ja Warttu eivät alkuaikeista huolimatta kilpailleet. Galassa Warttu tokeni jäälle.

 

Onnea Sara! Aluemestaruus Savonlinnasta taitajat 2002-2003 sarjasta Keuruulle. Ja vielä: Onnea Kiia! Pronssia samasta sarjasta. Upeaa tytöt!

 

Tähtisarjojen aluemestaruuskilpailut 22.3.2015   Savonlinnassa

 

Taitajat 2003-2003

 

1. Sara Syrjä KeuPa HT taitoluistelijat  42,33

2. Venla Kettunen VarTa  38,33

3. Kiia Ainasto KeuPa HT taitoluistelijat  37,33

4. Veera Kärkkäinen KiuTa 33,00

5. Emmi Tolonen KJ  31,33

6. Jenni Tuovinen KuLs 26,67

7. Pinja Suhonen VarTa 25,00

8. Saimi Haatainen KuLs  24,00

 

 

 

Debytanttien ja noviisien KF & HF 21.-22.3.2015, Kotka

 

Debytantit pojat 

 

1. Jan OLLIKAINEN, ETK, 49,21

2. Warttu RIIHIMÄKI,  Keupa 46,85

3. Toivo KOKK, KOTA , 40,45

4. Dmitry SURKOV, ETK, 28,13

 Omien kisojen kuvasatoa: onnistumisia jokaiselle:-)

Omat kisat 15.3. 2015

Tulokset kisasivuilla:

Onnea Helmi ja Sara palkintosijoista, Kiia erityismaininnasta, Meri hyvästä sijoituksesta ja ekasta kisa-2Lo!

Hienosti meni katselmus-ohjelmat: Onnea Ronja, Pinja, Alina, Anna, Hilla ja Senni!

 

Varalan Vappis kutsukilpailu 14.3.2015 Tesoman jäähallilla Tampereella

 

Keuruulta mukana Sara ja Kiia, eikä mikään turha reissu:-)

Taitajat 2003-2004

1. Tilda Ilveskoski  Varala 43,33

2. Inkamari Letto HyTL,  39,00

3. Kiia Ainasto KeuPa HT, 38,00

15 luistelijaa

 Taitajat axel 2002

 1.Iiris Tuohimaa VLK, 46,00

2.Maiju Oksanen  HyTL, 46,00

3. Eveliina Kivi HyTL, 43,00

4. Jenna Stenberg MJT, 42,67

5.Sara Syrjä KeuPa HT, 42,67, ERITYISMAININTA: Kaunis vaaka-asento

9 kilpailijaa

http://www.varalatiimi.fi/kilpailut/varalan-vappis-2015/

 

 

Kutsukilpailu 15.2.2015  Rantasalmi

Kisaamassa mukana Meri ja Warttu, järjestäjinä Rantasalmen ja Savonlinnan taitoluisteluväki yhteistyössä

SILMUT B, TYTÖT

1. 32,96   Oona KAUPPINEN  LETAL
 

2. 31,33  Sofia NIPPOLAINEN  KULS

3. 30,33   Saara NIITTYMÄKI  SATU

...

   13. 18,69  Meri MÄKELÄINEN  KEUPA HT

13 luistelijaa 

DEBYTANTIT, POJAT

 
1. 46,13 Warttu RIIHIMÄKI, Keupa HT
 
http://savonlinnantaitoluistelijat.sporttisaitti.com/kilpailutoiminta/satun-kilpailut/kutsukilpailut-15-2-2015/

Debytantit ja Noviisit II-loh. 2.vk. 24.-25.1.2015 Riihimäen Taitoluistelijat

 

NOVIISIT, TYTÖT

 

1. 56,32  STR Viivi IITIÄ

 2. 55,02  HATAL Bettiina PASI

3. 53,93 ETK Avila PITKÄKANGAS

    27. 32,36  KEUPA  Ida JÄMSÄ

36 kilpailijaa

 

 DEBYTANTIT, POJAT

 

 1. Warttu Riihimäki, KeuPa HT, 59,72

2. Jan Ollikainen, ETK, 49,68

3. Nuutti Järvinen, SalPa, 39,58

5  kilpailjaa

http://rtl.sporttisaitti.com/kilpailut/kilpailutulokset-2014-20152/

 

Gliss Open 2015, TALLINNA;  Piian syntympäivämatka luistelun merkeissä:-)

 

PRE-YOUNG 2002/2003 GIRLS

1. Emmi Tuunainen   JoKa 16,02

2. Ruusu-Maria Kuivanen  KeLS  13.88

3. Salli Koukonen KeLS 13,81

   5. Helmi Virtanen Keupa 12,30

   6. Sara Syrjä  12,07

8 kilpailijaa

 

SPRINGS GIRLS

1. Jonna Mäkinen JTL  26,40

2. Evelina Kulikova Hobeu   25,30

3. Emilia Kolehmainen  JTL  24,80

  16. Meri Mäkeläinen  Keupa 17,03

21 kilpailijaa

 

Loppiaisen ympärille rakentavat mikkeliläiset Crystal Cup

interclub-kisansa, niin tälläkin kaudella. Mikkelissä luisteltiin 3.-6.1. 2015

 

Silmu B tytöt, 2003 syntyneet:

1. Saga Hellemaa OTK   50,33

2. Ronja Ryymin  HyTL   50,00

3. Nina Laakkonen OTK   46,67.

   11. Meri Mäkeläinen KeuPa   30,00

11 kilpailijaa

Starlets girls 2003 - 2002

1. Sinna Salmela KouJT 45,67

2. Pirita Parhakangas KTL 45,33

3. Oona Laakkonen  OTK  43,67

4. Emmi Tuunainen JoKa 42,33

   5. Sara Syrjä KeuPa 41,33

   11. Helmi Virtanen  KeuPa 34,00

   15. Kiia Ainasto Keupa 27,00

19 kilpailijaa

Novice B girls

1. Salla Mäkinen  48,54

2. Iina Voutilainen 47,88

3. Sara Westerlund   47,45

    20. Ida Jämsä    35,17

33 kilpailijaa

Debytantit pojat

1. Warttu Riihimäki   Keupa  46,60

2. Jan Ollikainen   ETK 46,12

3. Toivo Kokk   KoTa  32,79

 

6.-7.12.2014

Joulukuun ensimmäisenä viikonloppuna kisattiin perinteiset itsenäisyyspäiväkilpailut Jyväskylässä, jossa mukana olivat  Sara, Helmi ja Kiia. Sieltä kotiintuomisina tuli kolmoisvoitto Keuruulle ! Onnea tytöt !!

 

Taitajat 2002-2003, tytöt

1. Sara Syrjä                   KeuPa    28,00

2. Helmi Virtanen           KeuPa    26,67

3. Kiia Ainasto                KeuPa    21,33

(7 osallistujaa)

kisasivut:

http://jytls.sporttisaitti.com/kilpailut/kilpailut-kaudella-2014-2015/yl-kutsukilpailu-6-12/

Samana viikonloppuna Warttu, Nina ja Ida kisasivat Tampereella Santa Claus -kilpailuissa.

 

Debs A, boys 

1. Warttu Riihimäki                   FIN       48,15

2. Makar Suntsev                      FIN       27,34 

Novice B, girls 

1. Maria Kahanpää                  FIN       49,30

2. Emmi Seppänen                  FIN       45,85

3. Nea Koukonen                     FIN       45,54

23. Ida Jämsä                            FIN      30,11 

(23 osallistujaa)

 Junior B, Ladies 

1. Veera Ojanen                        FIN      59,02

2. Henna Hirvelä                       FIN      58,83

3. Sara Mäkinen                        FIN      52,34.

  11. Nina Lius                              FIN     40,60

(12 osallistujaa)

http://www.varalatiimi.fi/kilpailut/santa-claus-2014/

 

 

 

Järvenpään Taitoluistelijat järjesti Noviisien ja Debytanttien ensimmäiset valintakilpailut 30.11. 2014

Keuruulta kisoissa luistelivat Warttu Riihimäki ja Ida Jämsä

 

Tuloksia:

DEBYTANTIT POJAT

1. Jan Ollikainen   ETK 50,67 p

2. Warttu Riihimäki   Keupa, 49,22 p

3. Nuutti Järvinen  SalPa, 38,04

4. Toivo Kokk    KoTa, 31,29 p

5. Dmitry Surkov   ETK, 25,34 p

 

 

 

 

NOVIISIT, TYTÖT

1. Seylan Afsar   HaTal, 49,82 p

2. Avila Pitkäkangas   ETK, 48,39 p

3. Elli Kaila   RTL,  48,34 p

.....

27. Ida Jämsä   Keupa, 30,38 p

28 kilpailijaa

http://jtl.sporttisaitti.com/kilpailut/debytanttien-ja-noviisien-1-vali/tulokset/

 

 

Seuramme omat kutsukilpailut sujuivat mallikkaasti sunnuntaina 23.11.2014 ! 

Sara luisteli hienosti ensimmäiseksi ja Helmi toiseksi. Onnea tytöt !

 

 

Taitajat 2002-2003

1. Sara Syrjä                KeuPa      39,33 

2. Helmi Virtanen        KeuPa      36,33

3. Nelli Kokko              KooVee      34

.

.

.

5. Kiia Ainasto             KeuPa      25,33

(5 kilpailijaa)

 

 

 

 

Silmu B, tytöt

1. Nonna Kiiski              KSK          51

2. Hertta Niemeläinen KSK           51

3. Janni Riekkinen       KuLs         49,66

.

.

.

20. Meri Mäkeläinen    KeuPa      32

(20 osallistujaa) 

 

 

Kouvolassa järjestettiin 15.11. 2014 kutsukilpailut, joihin Keuruulta huristelivat yhteiskyydillä Meri, Sara ja Helmi ja valmentaja ja vanhemmat

 

Silmu B

1. Sinea Konster        KouJT     42,33

2. Stefany Mekhryakova     LRL    41,67

3. Iida Sinkkonen     KouJT    40,33

....

14. Meri Mäkeläinen     Keupa     26,00

 

Taitajat  2002-2003

1. Eevi Koskivirta    HaTaL   46,83

2. Sinna Salmela     KouJT  45,00

3. Aliisa Muradova   HaTaL    44,00

4. Netta Kivimäki     KouJT   38,00

5. Helmi Virtanen   Keupa    37,33  ERITYISMAININTA: ILOINEN ESITYS

6. Anni Pälli   HaTaL  36,83

7. Sara Syrjä  Keupa  36,33

yhteensä 12 kilpailijaa

 

7. - 9. 11. 2014 kilpailtiin Promo Cup Salossa.

 

Keuruulta oli mukana Nina Lius, joka sai lyhytohjelmastaan pisteet 22,83 ja oli sijalla 30/31. Uusi vapaaohjelma meni mallikkaasti ja siitä tuli komeat 43,32 pistettä ja ne nostivat Ninan kokonaissijoitukseksi 26./30.

MIKKELIN kisoihin pääsi tällä kertaa Keuruulta vain Ida Jämsä, joka kilpailee Noviisit-sarjassa

 

Kaakkoisen ja Itäisen alueen kutsukilpailu 2.11.2014

 

NOVIISIT, TYTÖT FINAL RESULT

 

1. Bettiina PASI 49,43 HATAL

 

2. Seylan ASFAR 46,35 HATAL

 

3. Valma KARTTUNEN 42,18 SATU

 ...

16. Ida JÄMSÄ 25,56 KEUPA

 

Kisasivut:

http://mikkelinluistelijat.sporttisaitti.com/kilpailutoiminta/ml_jarjestajana/kutsukilpailu-

2-11-2014/

 

Nina Lius osallistui Junioreiden ensimmäisiin valintoihin Tuusulassa 25.-26.10. 2014.

Vielä ei lyhytohjelman jälkeen paikkaa tullut vapaaohjelmaan, pirueteissa oli haparointia. Tsemppiä tammikuun toisiin valintoihin! 

Lyhytohjelman voitti Tapparan Veera Ojanen pisteillä 33.90. Ninan pisteillä 23.29 tuli 27. sija. 24 pääsi jatkamaan vapaaohjelmaan.

 

Kisasivut:

http://www.tlry.net/kilpailut/tl-kilpailut-2014-2015/valintakilpailut-25-26-10-2014/


KeuPa HT Taitoluistelijoiden kisakausi avattiin hienosti

Hämeenlinnassa Hyria Skatingissa ja

Tikkurilassa Tikkurila Trophyssa

26.-28.9.2014 

 

Perjantaina Hämeenlinnassa kisasi Helmi, Kiia, Sara ja Meri 

 

Taitajat ''no axel'' 

1. Sinna Salmela            KouJT         53,00 

2. Eerika Kiviniemi         KaTa           50,33

3. Maiju Oksanen           HyTL           48,67

.

.

.

12. Helmi Virtanen           KeuPa       35,00

.

19. Kiia Ainasto               KeuPa        25,00

20 osallistujaa 

 

Taitajat ''axel'' 

1. Maria Ukkonen             HyTL          48,33

2. Henna Kannisto           Varala        47,33

3. Inka Mäkinen                KJT             42,67

.

15. Sara Syrjä                   KeuPa        35,67

15 osallistujaa

  

Springs B -03

1. Ronja Ryymin               HyTL            51,67

2. Lumi Sariola                 VG-62           45,67

3. Monica Matikainen      KoTa             43,50

.

11. Meri Mäkeläinen       KeuPa           28,00

11 osallistujaa

 

Lauantaina Tikkurilassa kisasi Ida 

 Novice B

1. Hanna Korhonen         HSK                47,50

2. Veera Hyttinen             TTK                 45,82

3. Elina Lepistö                 HyTL              44,07

.

13. Ida Jämsä                  KeuPa              35,37

19 osallistujaa

 

Sunnuntaina Tikkurilassa kisasi Warttu

 Debs A, Boys 

1. Jan Ollikainen                ETK                 45,11

2. Warttu Riihimäki            KeuPa            38,79

3. Nuutti Järvinen              SalPa              32,95

6 osallistujaa

 

Ja sunnuntaina Hämeenlinnassa Nina 

 

Junior B, Short Program

1. Jenna Hienonen        EVT                39,41

2. Marjaana Ruokolainen  TL              33,91

3. Wenla Vierimaa         OLK                33,08

 

23. Nina Lius                  KeuPa            24,25

26 osallistujaa

 

Kisasivut:

Hyria Skating: 

http://www.hmltaitoluistelijat.fi/kilpaileminen/kilpailut-2014-2015/hyria-skating-26-28-9-2014-hameenlinna/

Tikkurila Trophy: 

http://tikkurilantaitoluisteluklubi.sporttisaitti.com/kilpailut/tikkurila-trophy/tikkurila-trophy-2014/

 

 

Kiitos valmentajat Merja Huttunen, Colin Chanski ja Meri Ketola! Hyvän leirin piditte luistelijoille!

Testisunnuntai sisälsi onnistumisia ja pieniä pettymyksiä, iloisin mielin silti syksyä kohti.