2013-2014

 

Kausi 2013-2014 komiasti paketissa!

 

Torstaina 10.4. palkittiin ryhmien ilopillereitä ja innokkaita harjoituksissa kävijöitä:

 

Luistelukoulu: 

Huima kehitys: Siiri Ahonen

Ahkera luistelija: Ronja Puttonen

Ryhmän ilopilleri: Sara Nuoranne

 

Ritti:

Huima kehitys: Hilla Ylitalo

Tunnollinen harjoittelija: Anna Kovanen

Ryhmän aurinko: Iisa Jäntti

 

Kaikkia luistelukoululaisia ja rittiläisiä muistettiin Petäjäveden Osuuspankin lahjoittamalla jumppapussilla. 

 

Kilparyhmä:

Kauden tärkein tavoite täyttyi loppumetreillä: Sara Syrjä

Huima nousu kehitysryhmästä kilpailijaksi: Kiia Ainasto

Kehitystä kaudella huikeasti, kilparyhmän ilo ja valo: Helmi Virtanen

Silver Skate Kuopiossa 4. - 6.4. 14

 

päätti keupalaisten kilpailukauden kaudella 2013-2014.

 

Hyvä kausi jatkui hienosti viimeisissäkin kisoissa. Nina ja Ida loikkasivat rohkeasti aluesarjoistaan kansallisiin sarjoihin, Nina junioreihin ja Ida noviiseihin.

 

Nina luisteli ensi kertaa kisassa lyhyt- ja vapaaohjelmat, lyhytohjelma, ihan itse tehty, meni hyvin, vapaaohjelma alavireisemmin.

 

Hieno kokemus molemmille!

 

Sara pokkasi pytyn omasta sarjastaan, onnea!

 

Lauantai-illan gaalaan Keuruun komea joukkue osallistui kolmella esityksellä:

Meri ja Warttu: Bop to the top!

Nina ja laina-Kasperi: Rumour has it

Nina, Ida, Sara, Meri, Helmi ja Warttu: We're all in this together.

 

Tuloksia:

 

Taitajat, ei axel:

1. Pinja Ojala, KuTa, 40,25

2. Sara Syrjä, KeupaHT, 39,50

3. Emmi Kämäräinen, RoiTa, 38,00

4. Helmi Virtanen, KeupaHT 30,75

yhteensä 13 kilpailijaa

 

Springs B:

1. Riina Loikala, LL, 48,00

2. Jenna Knuuttila, KSK, 46,75

3. Olivia Lisko, TapTL, 45,75

....

12. Meri Mäkeläinen, KeupaHT, 25,25

Debytantit, pojat

1. Warttu Riihimäki, KeupaHT, 41,65

Novice B girls:

1. Ida Kiiveri, 50,97

2. Inka Jokinen, 46,42

3. Satu-Marja Halonen, 45,47

...

7. Ida Jämsä, 27,36

yhteensä 9 luistelijaa

Junior B girls:

lyhytohjelma:

12. Nina Lius, 20,24

vapaaohjelma:

14. Nina Lius, 31,68

LOPPUTULOKSET:

1. Riikka Tullila, 92,07

2. Pinja Nieminen, 84,15

3. Tiina Seppänen, 83,43

...

14. Nina Lius, 51,92

 

 

Kouvolan taitoluistelu

KUTSUKILPAILU  29.3. 2014

 

ALUENOVIISIT, TYTÖT

 

1. Ida Jämsä, KeupaHT 38.67        Onnea Ida!

2. Alina Räihä, KTL 37.67

3. Mona Pyykkönen, LTL  31.33

 

TAITAJAT 2002

 

1. Hanna Moisio, KTL, 44.00

2. Oona Laakkonen, OTK, 38.67

3. Anni Vesakko, KTL, 37.67

4. Pinja Ojala, KuTa, 37.33

5. Veera Toimela, KouJT, 30.67

6. Sara Syrjä, KeupaHT, 26.00

7. Ella Kemppi, KTL, 23.33

 

 Varalan Vappis 2014 kutsukilpailu 22.3.2014 Tesoman jäähallilla Tampereella

 

Onnea kaikille! Meni hienosti:-)

 

TAITAJAT 2001-2002

1 Jenna Enholm Koovee 48,33 

2 Nea Lento UpTl 46,33 

3 Kaisli Korpisaari RTL 43,67 

4 Anni Sirkka UpTl 42,67

5 Jasmin Kurela Varala 42,00

6 Eveliina Kivi RTL 42,00 

7 Maija Halme Koovee 41,33 

8 Sara Syrjä Keupa HT 40,67 

9 Ellen Kärkelä UpTl 38,67 

10 Daniela Rajala Varala 38,00 

 11 Oona Hinkka UpTl 35, 33

 12 Katariina Ahonen UpTl 34.44

 

ALUENOVIISIT

 1 Laura Feldberg Varala 56,33 

2 Marietta Tamminen Varala 56,00 

3 Heidi Hirvilampi SeiTl 55,00 

4 Ida Jämsä Keupa HT 45,33 

5 Minttu Kuningas HTL 43,33 

6 Emilia Kipinä VTL 43,00 

7 Iiris Aho Koovee 41,00 

8 Laura Kaukonen HeiTa 38,00 

9 Sini Järvinen Koovee 37,00 

10 Mona Pyykkönen LTL 35,67 

11 Laura Kohtala SeiTl 35,67 

12 Sanni Koskinen HTL 35,33 

  

TAITAJAT 2003 SYNTYNEET

 1 Henriikka Närhi VTL 50,67

2 Anni Mikkonen UpTl 41,33

3 Siiri Katilainen RTL 36,67

4 Mila Nevalainen HTL 36,33

5 Milja Laasonen RTL 33,00

6 Ellikaisa Kotilainen Varala 33,00

7 Elli-Noora Vuorenmaa UpTl 32,00

8 Iida Pasula Varala 30,00

9 Anna-Sofia Parkkima HeiTa 30,00

10 Kiia Ainasto KeuPa HT 23,33

11 Vera Putila Varala 21,33

 

ALUEJUNIORIT

 1 Heidi Räihä RTL 51,00 

2 Nina Lius Keupa HT 50,00 

3 Ulrika Rautava Varala 43,67 

4 Kaisa Prinkkilä HTL 41,00

5 Emilia Aaltonen HTL 39,00 

6 Tuulia Taipale LTL 34,67 

7 Reeta Kotamäki Varala 24,33 

8 Astrid Foudila Varala 22,00 

 http://www.varalatiimi.fi/kilpailut/varalan-vappis-2014/

 

Noviisien ja debytanttien kulta- ja hopeafinaali Mikkeli 15. - 16.3. 3014

 

DEBYTANTIT, POJAT:

  1 Ville ARONKYTÖ STR 46,86 

 2 Warttu RIIHIMÄKI KEUPA 45,64 

 3 Mikla RASIA HL 43,60 

 4 Jan OLLIKAINEN ETK 43,30

 5 Nuutti JÄRVINEN SALPA 37,09 

 6 Dmitry SURKOV ETK 32,32 

 7 Aaron HIRSIMÄKI KELS 32,09 

 8 Maxim REZIN KOTA 30,948

 9 Toivo KOKK KOTA 30,53 

http://mikkelinluistelijat.sporttisaitti.com/kilpailutoiminta/ml_jarjestajana/noviisien-ja-debytanttien-kulta-/

 

Itäisen alueen ISU-aluemestaruus 23.2.2014, Savonlinna

 
DEBYTANTIT, POJAT:  Warttu Riihimäki, 43.77 pistettä
 
http://savonlinnantaitoluistelijat.sporttisaitti.com/kilpailutoiminta/satun-kilpailut/isu-aluemestaruuskilpailu-23-2-2/
 
 

Debytanttien ja Noviisien toinen valintakilpailu, Lahti 1.-2. 2. 2014

 

DEBYTANTIT - POJAT 

 

 1. Mikla RASIA HL FIN 45,55 

 2. Jan OLLIKAINEN ETK FIN 43,18 

 3. Ville ARONKYTÖ STR FIN 41,27 

 4. Warttu RIIHIMÄKI KeuPa FIN 41,12 

 5. Nuutti JÄRVINEN SalPa FIN 37,74 

 6. Aaron HIRSIMÄKI KeLS FIN 34,53 

 7. Toivo KOKK KoTa FIN 33,67 

 8. Dmitry SURKOV ETK FIN 33,01

9. Maxim Rezin KoTa FIN 28,29 

GLISS Open 2014, Tallinna 9.-12. 1.

 

Koko joukkue matkassa. Hyvin meni!

 

Basic Novice A boys

1. Mihhail SELEVKOK   EST       32.23

2. Ivan MIHHAJLOVA   EST         24.33

3. Warttu RIIHIMÄKI     FIN         23.76     

 

Pre-young 2003/2004 girls

1. Aleksandra MALASENOKA         LAT         21.91

2. Karoliina VAHTER                        EST        18.87

3. Meri MÄKELÄINEN                        FIN         17.20

4. Jenna STENBERG                       FIN         15.27

5. Helmi VIRTANEN                          FIN          14.74

6. Kadri Liis LUBJA                           EST        12.64

 

Pre-young 2001/2002 girls

1. Kerly VÄINSAR        EST           19.61

2. Nea RÖNKKÖ         FIN            18.68

3. Kaia Riin                  EST          18.31

4. Elli SAVOLA              FIN            17.79

5. Milla LINDFORS     FIN            17.64

6. Mette HEDBORG    FIN            16.64

7. Sara SYRJÄ             FIN            14.84

8. Pinja ALUTOIN         FIN            14.12

 

Novice B girls

1. Pilvi LAINE                                      FIN            33.69

2. Sanna TUOMIOKSA                     FIN            33.25

3. Vilhelmiina SALORANTA             FIN            32.47

   12. Ida JÄMSÄ                                FIN           21.05

18 kilpailijaa

 

Junior B girls

1. Jenni SALO                                    FIN            38.15

2. Neea ZINS                                     FIN            38.08

3. Emma SILVENTOINEN               FIN            36.19

      9. Nina LIUS                                FIN           30.42

13 kilpailijaa

www.tvuk.eu

 

Crystal Cup 2014, 4. - 6.1. 2014

RESULTS  DEBS A BOYS

 
1.  Warttu RIIHIMÄKI         FIN 37,57 
2.  Dmitry SURKOV           FIN 23,90 
 
 
 

  

KUTSUKILPAILU    JYVÄSKYLÄN SYNERGIA AREENALLA 6.12.2013 

  

TULOKSET 

 

ALUENOVIISIT TYTÖT 

 

1. Sanni Tapola   KouJT   41,67 

2. Ida Jämsä   KeuPa HT Taitoluistelijat   37,33 

 3. Johanna Putkuri    JoKa    32,00 

 

ALUEJUNIORIT TYTÖT 

 

1. Tanja Nenonen     LL     42,33 

2. Nina Lius     KeuPa HT Taitoluistelijat    39,67 

3. Vilma Kangasaho    JyTLS    33,67
 
 

TAITAJAT 2003-2005 TYTÖT 

 

1. Sinna Salmela KouJT 41,33 

2. Ellinoora Harju KouJT 31,67 

3. Helmi Virtanen   KeuPa HT Taitoluistelijat   29,67 

4. Åsa-Emilia Stolpe JyTLS 19,67

 

ALUESILMUT TYTÖT

 

1. Venla Kirjavainen   LeTal    36,00 

2. Meri Mäkeläinen   KeuPa HT Taitoluistelijat   29,67 
 
 

TAITAJAT 2000-2002 TYTÖT 

 

1. Sara Kinnunen LeTal 38,33 

2. Inkeri Sorri KouJT 38,33 

3. Salla Järvelä JäTL 38,00 

4. Sara Syrjä KeuPa HT Taitoluistelijat 35,67 

5. Ilona Oksanen KouJT 34,67 

6. Nea Tanninen JäTL 27,67 

 

http://jytls.sporttisaitti.com/kilpailut/kilpailut-kaudella-2013-20142/yl-kutsukilpailu-6-12/

 
 
 

Noviisien ja debytanttien ensimmäinen valintakilpailu Kuopiossa, järjestäjänä KuLs, 30.11. - 1.12. 2013

 

Debytantit, pojat

Result

1.Warttu RIIHIMÄKI      KEUPA  48.10

2.Ville ARONKYTÖ      STR        44.85

3.Jan OLLIKAINEN      ETK       38.02

4. Mikla RASIA               HL         37.66

5.Nuutti JÄRVINEN      SALPA   35.49

6. Aaron HIRSIMÄKI     KELS     30.09

7.Toivo KOKK                KOTA     29.50

http://tulokset.kuls.fi/DebNov1vk/CAT002RS.HTM

 

 

 http://www.varalatiimi.fi/kilpailut/santa-claus-2013/results/

Koko joukkue kisasi Tampereella ja Meri ja Warttu tanssahtelivat

myös lauantai-illan gaalassa: Bop to the top 

 

22.-24.11.2013 SANTA CLAUS

Tampere, Finland

RESULTS

 

Taitajat, axel, born 1997 or later, girls and boys

 1.  Kaisa Prinkkilä    46,75

2.  Aada Salo    46,50

3.  Henna Kannisto    46,25

18.  Meri Mäkeläinen    34,50

yhteensä 23 kilpailijaa

 Taitajat, no axel, born 2000 or later, girls and boys

 1. Ida Peltola    46,00

2. Pauliina Kyntäjä   40,00

3. Ruusu-Maria Kuivainen  39,67

12. Sara Syrjä  31,33

15. Helmi Virtanen 30,00     Hyvä ote esitykseen   kunniamaininta Helmille:-)

yhteensä 19 kilpailijaa

 FREE SKATING NOVICE C

 1. Olesya Semicheva RUS 50,33

2. Annukka Mäkinen FIN 49,00

3. Ekaterina Voronina RUS 44,33

8. Ida Jämsä FIN 36,33

yhteensä 10 kilpailijaa

 FREE SKATING JUNIOR C ladies

 1. Heidi Räihä FIN 50,25

2. Tuuli Kärjä FIN 47,75

3. Anna-Sofia Flinck FIN 45,50

4 Jemina Periaho FIN 40,00

5 Nina Lius FIN 39,75

yhteensä 12 luistelijaa

 DEBYTANTS A, BOYS 

  1. Warttu RIIHIMÄKI FIN 43,30 

 2. Aaron HIRSIMÄKI FIN 25,91 

Wasa cup 18. - 20. 2013

 

Keuruulaisia luisteli neljässä sarjassa kisoissa ja ihan hyvin meni! Ninalle ja Wartulle palkintosijat ja Idalle hyvä sijoitus, Merille hieman liian kovassa sarjassa hyvä kisa kuitenkin.

Junior C

1. Eveliina PAVAS OLK 49,00

2. Nina LIUS KeuPa 43,67

3. Anastasia KINNUNEN SeiTa 39,33

4. Pihla HAKULINEN KK 37,00

5. Matilda BJÖRKLUND VLK 34,00

 

 Novice C

1 Heidi HIRVILAMPI SeiTa 53,33

2 Ada HAAPALAINEN OLK 52,00

3 Veera JÄRVENPÄÄ OLK 51,67

4 Melissa RÖNNQVIST VLK 48,00

5 Veera LEHMUSKALLIO PiJa 47,67

6 Aino MANKKINEN OLK 46,33

7 Eeva HEIKKILÄ STR 45,33

8 Ida JÄMSÄ KeuPa 42,33

yhteensä 24 kilpailijaa

 

Silmu B, tytöt

1. Sofia RUUTTUNEN HTL 51,00

2. Annika HOVI ETK 49,33

3. Mai HELSKE ETK 48,33

 

21. Meri MÄKELÄINEN KeuPa 20,00

yhteensä 21 kilpailijaa

 

Debytantit pojat

1.  Warttu RIIHIMÄKI KEUPA 43,71 

2.  Ville ARONKYTÖ STR 35,83 2

 

http://www.vaasanluistinkerho.fi/kilpailut/wasacup2013/results/

Nina iloisena päättää hienon ohjelman

 

Kouvolan Taitoluistelu ry järjesti yksinluistelun kutsukilpailun 13.10.2013. Keuruulaisista olivat mukana Nina Lius ja Ida Jämsä: hyvät sijoitukset kotiintuomisina: Onnea!

 

ALUEJUNIORIT

 

1. Anni Kaiharju       HaTaL             49,33

2. Arina Vichovats    KTL                  37,67

3. Nina Lius              KeupaHT        34,00

4. Juulia Kauppila   HaTaL             33,33

5. Tuulia Taipale      LTL                  29,50

 

ALUENOVIISIT, tytöt ja pojat

 

1. Samu Elsinen           JoKa                38,00

2. Alina Räihä                 KTL                 37,33

3. Emmi Torniainen      LrTL                35,00

4. Ida Jämsä                 KeupaHT        32,17

5. Johanna Putkuri       JoKa                31,00

6. Mona Pyykkönen       LTL                  28,00

 http://kouvolantaitoluistelu.sporttisaitti.com/kilpaileminen/kotikilpailut/kotikilpailut-13-10-2013/

 

Warttu kävi Lausannessa kilpailemassa Trophee Romand- kilpailussa 13.10.2013. Kilpailusta tuomisina toinen sija kahdesta kisaajasta.  

 

Result

 

1. Noah BODENSTEIN
Lausanne et Malley                 32.63

2. Warttu RIIHIMÄKI    FIN      25.762

http://www.patinageromand.ch/docs/resultats/TRORO13/index.htm

 

Jackson Haines Memorial Cup 28. - 29. 9. 2013

 

Kokkolassa oli keuruulaisten taitoluistelijoiden ensimmäinen

kisa kaudella 2013-2014. Kisaan lähti vahva kahden hengen joukkue, Meri Mäkeläinen ja Helmi Virtanen, valmentajanaan KeupaHT:n omista joukoista koulutettu

valmentaja Meri Ketola. Tukijoukkoina matkalla mukana olivat kuljettajavanhemmat ja asiantuntijajäseninä pikkuveljet Veikat.

 

Eikä hullummin mennytkään: Onnea Meri 3. sijasta! Hienosti meni Helmi, 15. sija 22 luistelijasta! 

 

Taitajat / ei axel, 2002 ja nuoremmat

1. Erika Manni SeiTl  41,33

2. Ronja Pallari  RoiTa   37,33

3. Meri Mäkeläinen KeupaHT 36,33

...

15. Helmi Virtanen KeupaHT 24,33

22 luistelijaa

http://kokkolantaitoluistelijat.sporttisaitti.com/jackson-haines-cup-2013/tulokset/